מה זה מאגר אל תתקשרו אליי ואיך הוא עובד?

תוכן עניינים

בחודש ינואר 2023 נפל דבר במדינת ישראל, כאשר מאגר אל תתקשרו אליי (Do not call), יצא לדרך. מדובר על מאגר שמנוהל על ידי הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן, שמאפשר לצרכנים להירשם אליו, ולבקש למעשה כי עוסקים לא יפנו אליהם טלפונית.

בהתאם לתקנות הגנת הצרכן (מאגר להגבלת פניות שיווקיות), אסור לעוסק בצע שיחות שיווקיות אל מספרי הטלפון (ניידים או נייחים), של אזרחים שנרשמו במאגר. משמעות הדבר היא, שטרם יצירת קשר טלפוני עם לקוח, על העוסק לבדוק האם מספר הטלפון שאליו הוא מעוניין להתקשר רשום במאגר, אם לאו. המאגר מתעדכן בזמן אמת, זמין לכל דורש, והתשובה מתקבלת מיידית, וללא כל עלות. רק אם יימצא שהמספר של אותו לקוח לא רשום במאגר, מותר יהיה לעוסק להתקשר אליו.

צריך לזכור

עם זאת חשוב לזכור, שהמאגר לא מונע מעוסקים לפנות ללקוחות באופן מוחלט. כך למשל, גם אם צרכן השאיר פרטים באתר או בבית העסק, וביקש כי נציג יחזור אליו בעניין כזה או אחר, הרי שהעוסק אינו נדרש לבדוק האם פרטי הלקוח מופיעים במאגר, והוא רשאי להתקשר אליו, גם אם פרטיו מופיעים במאגר. כמובן, שהנטל להוכיח כי הלקוח ביקש באופן ספציפי את הפניה, מוטל על העוסק.

כך גם יהיה מותר לעוסק להתקשר לאדם שנתן את הסכמתו המפורשת, והנפרדת, לפניות שיווקיות אליו, מאת אותו עוסק. הסכמה כאמור תינתן באמצעות מסמך בכתב או בדוא”ל, ותוקפה יהיה יפוג לאחר שנה לכל היותר, כל עוד הצרכן לא האריך אותה.

בנוסף צריך לזכור שהתקנות מתייחסות רק ל”פניות שיווקיות”. משמעות הדבר היא שאם הפניה היא לא שיווקית, אלא פניה שירותית (למשל עדכון לקוח על משלוח שעתיד להגיע אליו), הרי שאין מניעה להתקשר ללקוח, גם אם פרטיו מופיעים במאגר. פניה כאמור, לא תהווה הפרה של הוראות החוק. פניה עם הצעה לקבלת מוצר או שירות ללא תשלום או בהנחה, לעומת זאת, תיתפס כפניה שיווקית, והיא אסורה.

ומה קורה אם עוסק התקשר למספר טלפון שנמצא במאגר?

במקרה של הפרה של הוראות התקנות, העוסק יהיה חשוף לעיצום כספי של יותר מ-46,000 ₪ עובר כל הפרה. אם מדובר על הפרה חוזרת, לאחר שקיבל התראה, הקנס צפוי לגדול עד פי שלוש. מניסיון עבר עולה כי הרשות אינה חוששת להטיל עיצומים כאשר סמכות זו מוקנית לה, ולכן מומלץ להקפיד ולקיים את הוראות התקנות, ולהימנע מעיצומים כספיים שעלולים להגיע לסכומי עתק.

חשוב לציין

לסיום נציין שהרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן מפעילה מוקד לתמיכה לשם טיפול בפניות של עוסקים וצרכנים. מוקד זה נועד לסייע לבעלי עסקים להבין את החובות החלות עליהן, טרם ביצוע פעולות מסוימות, שעלולות להוביל להליכים משפטיים או מנהליים. גם אנחנו עומדים כמובן לרשותכם, ונשמח לענות על כל שאלה ו/או הבהרה.

אהבתם? שתפו.
מגוון תחומי התמחות

משרדינו בעל מגוון רחב של התמחויות ייחודיות בתחומי האינטרנט, הטכנולוגיה והתקשורת.

מוזמנים לצפות בכל תחומי ההתמחות של משרדינו

אולי גם אלו
יכולים לעניין אותך...
הישארו מעודכנים

רוצים לקבל מאיתנו התראה ברגע שעולה מידע חשוב?
מוזמנים להצטרף לרשימה שלנו ואנו נעדכן אתכם.

קצת על עו"ד אוהד שמילוביץ

עו”ד אוהד שמילוביץ הנו יזם שהגיע לעולם המשפט דרך עולם העסקים, שם למד על הנחיצות והחשיבות של ליווי משפטי מקצועי. המחשבה האנליטית של עו”ד שמילוביץ, לצד ניסיונו בעולם העסקים, וההבנה שלו את הצרכים המשתנים של תאגידים ולקוחות פרטיים, מסייעים לו להעניק ללקוחותיו פתרון מלא ומקיף לבעיות בהם הם נתקלים מדי יום.

את דרכו המקצועית בעולם המשפט עו”ד שמילוביץ החל כמתמחה בבית משפט השלום, שם נחשף למגוון רחב של תביעות מסחריות ואזרחיות בתחומים שונים. בהמשך עו”ד שמילוביץ עבד במשרד בוטיק המתמחה בליטיגציה אזרחית מסחרית, שם התמקצע בטיפול בחברות ציבוריות ותובענות ייצוגיות. בתפקידו זה, ליווה מגוון רחב של חברות ציבוריות ופרטיות מהגדולות במשק, אנשי עסקים ויזמים. בנוסף, עו”ד שמילוביץ התמחה בתביעות בתחום חוק המכר בכלל וליקויי בניה בפרט.

כעת, עו”ד שמילוביץ רותם את יכולותיו, קשריו, והידע המשפטי והעסקי שצבר לאורך השנים, לטובת לקוחות המשרד, תוך מתן דגש על ייעוץ וייצוג משפטי נכון, יעיל ויצירתי, במטרה להניע את עסקי החברות לעבר הצלחה עסקית, והימנעות מהתנהלות משפטית עקרה.

השכלה

הסמכה מקצועית

שפות

עברית, אנגלית

קצת על עו"ד תום שנפ

עו”ד תום שנפ, החל את דרכו בעולם המשפט בגיל צעיר, בשל אהבתו לחוק ולמשפט. מיד עם סיום שירותו הצבאי החל עו”ד שנפ בלימודי המשפטים, הצטיין בלימודיו, ואף המשיך ללימודי דוקטורט עם התמחות בדיני ראיות.

במקביל, עו”ד שנפ התמחה באחד מהמשרדים הגדולים והמובילים בישראל, שם למד את רזי עולם המשפט, ואת הצרכים המשתנים של הלקוחות בעולם המעשי. בהמשך, עו”ד שנפ כיהן כשותף וכראש מחלקת ליטיגציה של משרד בוטיק בעל התמחות ייחודית בתחומי האינטרנט והטכנולוגיה. 

לאורך השנים עו”ד שנפ ייצג את החברות הגדולות והמובילות במשק בתביעות מורכבות ומתוקשרות בנושאים שונים. בנוסף, ייצג עו”ד שנפ לקוחות פרטיים בתביעות שעניינן הגנת הפרטיות, לשון הרע ותביעות ספאם. עו”ד שנפ צבר הצלחות רבות, בבתי המשפט, בבוררויות ובגישורים בנושאים אלו.

כיום, עו”ד שנפ מייצג לקוחות פרטיים בתחומי ההתמחות של המשרד, בבתי המשפט, מול רשויות המדינה, משטרת ישראל, וגופים אחרים. במקביל, עו”ד שנפ מלווה ומייצג תאגידים בתיקי ליטיגציה מורכבים ובתובענות ייצוגיות.

השכלה

הסמכה מקצועית

שפות

עברית, אנגלית