איך לעשות שימוש בפרטים אישיים של לקוחות בהתאם לחוק הגנת הפרטיות?

תוכן עניינים

המידע האישי שלנו שווה כסף

הרבה כסף. אם היה מטבע שנקרא פרטיות, סביר ששוויו היה גבוה לאין שיעור משווי הדולר, האירו, ואף משוויו של הביטקוין. אם נחשוב על זה, אין ולו חברה אחת, שלא עושה שימוש במידע האישי ובפרטים של לקוחותיה, לצרכים כאלו או אחרים. הדברים נכונים בעיקר לגבי חברות טכנולוגיה ואינטרנט מוכרות, כגון גוגל, פייסבוק, טוויטר, וכו’, אך גם חברות “מסורתיות” וקטנות יותר, עושות שימוש, או למצער יכולות לעשות שימוש, בפרטי לקוחותיהן, לצורך הגדלת הרווחיות שלהן.

עם זאת יש לזכור, ששימוש לא תקין בפרטיהם של לקוחות, או במידע האישי שלהם, עלול לגרור סנקציות רבות, הן באמצעות הרשות להגנת הפרטיות, הן באמצעות אכיפה פרטית, הבאה לידי ביטוי בתביעות אישיות או ייצוגיות. על מנת להימנע מסנקציות ומהליכים משפטיים כאמור, חשוב לוודא כי כלל השימוש שנעשה בפרטים האישיים של הלקוחות, תואם את הוראות חוק הגנת הפרטיות. 

חוק הגנת הפרטיות הוא חוק מורכב וישן, שלא התעדכן שנים רבות, וודאי לא בהיקף הנדרש. החוק סובל מפיגור משמעותי ביחס להתקדמות הטכנולוגיה. לפיכך, יש להתעדכן לא רק בחוק ובתקנות שיצאו מכוחו, אלא גם בהנחיות הרשות להגנת הפרטיות, שמפרשת את החוק והתקנות, יוצקת בהם תוכן, ומנחות את הציבור ואת בעלי העסקים, כיצד יש לנהוג במקרים שונים.

במקרים רבים, שימוש במידע האישי של הלקוחות, מתחיל ברישום מאגר מידע. סעיף 8 לחוק הגנת הפרטיות קובע כי בעל מאגר מידע חייב לרשום אותו בפנקס, אם מספר האנשים במאגר עולה על 10,000; אם יש במאגר מידע רגיש (למשל נתונים על אישיותו של אדם, צנעתו, מצבו הבריאותי, הכלכלי, וכו’); אם המאגר כולל מידע על אנשים והמידע לא נמסר על ידם; או אם המאגר משמש לשירותי דיוור ישיר. אי רישום מאגר מהווה עבירה פלילית שדינה מאסר, ועלול לגרור אף סנקציות מנהליות מצד הרשות, לרבות קנסות. זאת, נוסף על החשיפה לתביעות אזרחיות. לכן, ההמלצה היא לרשום את מאגר המידע, ככל שהדבר נדרש.

מעבר לכך, יש חשיבות גדולה מאוד לדרך בה אנחנו מיידעים את הלקוחות על השימוש במידע האישי שלהם, ועל איסופו. הדרך השכיחה ביותר לעשות כן היא באמצעות תקנון, תנאי שימוש, ומדיניות פרטיות, המופיעים באתר האינטרנט של החברה. מסמכים מסוג זה, מהווים בפועל את מערך ההסכמות בין החברות והלקוחות, בכל הנוגע לאיסוף המידע ולשימוש בו. בעצם השימוש באתר האינטרנט למשל, הלקוחות נותנים את הסכמתם לתוכן המצוי במסמכי האתר, לרבות בכל הנוגע לענייני הפרטיות הכרוכים בשימוש זה. מדובר על דוגמה אחת מיני רבות, לדרך בה ניתן לקבל הסכמות, ולעשות שימוש במידע, בהתאם להוראות החוק.

לסיכום

לבסוף נבהיר, שלא כל שימוש בפרטים האישיים של הלקוחות, ולא כל איסוף מידע, הוא חוקי, ויש לבחון כל מקרה לגופו. ככלל אצבע נסביר, שככל שהפגיעה בפרטיותו של אדם גדולה יותר, כך תידרש הסכמה ברורה ומפורשת יותר מצדו, כאשר צריך לזכור שמטרת המחוקק, והרשות, היא להסדיר את מערכת היחסים בין הלקוחות והחברות, תוך שמירה מרבית על פרטיות הלקוחות, וסטייה מכך, רק במקרים בהם הלקוחות נתנו את הסכמתם לכך.

אהבתם? שתפו.
מגוון תחומי התמחות

משרדינו בעל מגוון רחב של התמחויות ייחודיות בתחומי האינטרנט, הטכנולוגיה והתקשורת.

מוזמנים לצפות בכל תחומי ההתמחות של משרדינו

אולי גם אלו
יכולים לעניין אותך...
הישארו מעודכנים

רוצים לקבל מאיתנו התראה ברגע שעולה מידע חשוב?
מוזמנים להצטרף לרשימה שלנו ואנו נעדכן אתכם.

קצת על עו"ד אוהד שמילוביץ

עו”ד אוהד שמילוביץ הנו יזם שהגיע לעולם המשפט דרך עולם העסקים, שם למד על הנחיצות והחשיבות של ליווי משפטי מקצועי. המחשבה האנליטית של עו”ד שמילוביץ, לצד ניסיונו בעולם העסקים, וההבנה שלו את הצרכים המשתנים של תאגידים ולקוחות פרטיים, מסייעים לו להעניק ללקוחותיו פתרון מלא ומקיף לבעיות בהם הם נתקלים מדי יום.

את דרכו המקצועית בעולם המשפט עו”ד שמילוביץ החל כמתמחה בבית משפט השלום, שם נחשף למגוון רחב של תביעות מסחריות ואזרחיות בתחומים שונים. בהמשך עו”ד שמילוביץ עבד במשרד בוטיק המתמחה בליטיגציה אזרחית מסחרית, שם התמקצע בטיפול בחברות ציבוריות ותובענות ייצוגיות. בתפקידו זה, ליווה מגוון רחב של חברות ציבוריות ופרטיות מהגדולות במשק, אנשי עסקים ויזמים. בנוסף, עו”ד שמילוביץ התמחה בתביעות בתחום חוק המכר בכלל וליקויי בניה בפרט.

כעת, עו”ד שמילוביץ רותם את יכולותיו, קשריו, והידע המשפטי והעסקי שצבר לאורך השנים, לטובת לקוחות המשרד, תוך מתן דגש על ייעוץ וייצוג משפטי נכון, יעיל ויצירתי, במטרה להניע את עסקי החברות לעבר הצלחה עסקית, והימנעות מהתנהלות משפטית עקרה.

השכלה

הסמכה מקצועית

שפות

עברית, אנגלית

קצת על עו"ד תום שנפ

עו”ד תום שנפ, החל את דרכו בעולם המשפט בגיל צעיר, בשל אהבתו לחוק ולמשפט. מיד עם סיום שירותו הצבאי החל עו”ד שנפ בלימודי המשפטים, הצטיין בלימודיו, ואף המשיך ללימודי דוקטורט עם התמחות בדיני ראיות.

במקביל, עו”ד שנפ התמחה באחד מהמשרדים הגדולים והמובילים בישראל, שם למד את רזי עולם המשפט, ואת הצרכים המשתנים של הלקוחות בעולם המעשי. בהמשך, עו”ד שנפ כיהן כשותף וכראש מחלקת ליטיגציה של משרד בוטיק בעל התמחות ייחודית בתחומי האינטרנט והטכנולוגיה. 

לאורך השנים עו”ד שנפ ייצג את החברות הגדולות והמובילות במשק בתביעות מורכבות ומתוקשרות בנושאים שונים. בנוסף, ייצג עו”ד שנפ לקוחות פרטיים בתביעות שעניינן הגנת הפרטיות, לשון הרע ותביעות ספאם. עו”ד שנפ צבר הצלחות רבות, בבתי המשפט, בבוררויות ובגישורים בנושאים אלו.

כיום, עו”ד שנפ מייצג לקוחות פרטיים בתחומי ההתמחות של המשרד, בבתי המשפט, מול רשויות המדינה, משטרת ישראל, וגופים אחרים. במקביל, עו”ד שנפ מלווה ומייצג תאגידים בתיקי ליטיגציה מורכבים ובתובענות ייצוגיות.

השכלה

הסמכה מקצועית

שפות

עברית, אנגלית