איך להתגונן מתביעה ייצוגית?

תוכן עניינים

בשנים האחרונות אנו עדים למגמה במסגרתה מוגשות מאות ואלפי תביעות ייצוגיות מדי שנה. תביעות ייצוגיות רבות, מוגשות על נושאים שוליים יחסית (למשל נגישות באינטרנט), בדרך של “העתק-הדבק”, ומתוך מטרה ברורה להגיע להסתלקות מתוגמלת, במסגרתה התובע ועורכי דינו מקבלים תשלום מסוים, ובכך תם ההליך. עם זאת, גם תביעות ייצוגיות משמעותיות מוגשות מדי שנה, במסגרתן חברות נדרשות לפצות את הציבור בסכומים של מיליוני שקלים, בגין הפרות שונות של הוראות החוק.

מהי הדרך הטובה ביותר?

הדרך הטובה ביותר להימנע מתביעה ייצוגית היא באמצעות ייעוץ משפטי מקדים. ייעוץ כאמור, אמנם כרוך בעלויות, אך החיסכון הכספי שהחברה תזכה לו לעומת מצב בו תביעה ייצוגית תוגש נגדה, יכול להגיע למאות אלפי ומיליוני שקלים. לכן, הדרך הטובה ביותר להתגונן מפני תביעה ייצוגית, היא למנוע את בואה מלכתחילה. 

אבל מה עושים אם כבר הוגשה תביעה ייצוגית נגד חברה?

קודם כל, לא להילחץ. חשוב להבין, שבמקרים רבים התביעה מוגשת מראש מתוך מטרה או רצון להגיע להסתלקות מתוגמלת, ולא מתוך מטרה לנהל אותה עד תום. אך גם אם מדובר בתביעה שהתובע הגיש מתוך מטרה לנהל ולהביא לפיצוי לציבור, אין סיבה להילחץ. הניסיון מלמד שכאשר לקוחות נלחצים, הם נוטים לפעול ללא מחשבה, ובכך עלולים להזיק לעצמם, להחמיר את המצב, ולהקשות על ניהול ההגנה בתיק בהמשך. לכן, ההמלצה הראשונה שלנו היא לפנות לייעוץ משפטי מוקדם ככל האפשר, ולהימנע מפעולות כלשהן טרם הייעוץ.

במסגרת הייעוץ הראשוני, יש לבצע הערכה משפטית ועסקית. קודם כל, משפטית, יש לבחון את טענות התובע. האם באמת הופר החוק? האם יש טענות הגנה טובות? מה התקדימים? כיצד הסתיימו תביעות דומות בעבר? וכו’. עסקית, יש לבחון מה החשיפה של החברה, אם תתקבלנה כל טענות התובעים. במקרים רבים, גם אם משפטית החברה פעלה שלא כדין, הרי שהחשיפה לא גדולה. כך למשל, במקרה של גביה ביתר, אם הסכומים שנגבו ביתר נמוכים בצורה משמעותית, אם הקבוצה ממנה נגבו כספים ביתר קטנה, אם פרק הזמן בו בוצעה הגביה ביתר מצומצם, וכו’. גם במקרים כאלו, אפשר להביא לסיום ההליך הייצוגי במהירות, וביעילות, תוך צמצום הנזקים לחברה.

עוד חשוב לבחון, האם מתקיימים התנאים הקבועים בחוק לצורך הגשת תביעה ייצוגית. תביעה ייצוגית אינה דומה לתביעה רגילה, ומלבד עילת תביעה אישית, יש לבחון, בין היתר, האם התובענה מעוררת שאלות מהותיות של עובדה או משפט המשותפות לכל חברי הקבוצה; האם יש אפשרות ששאלות אלו תוכרענה לטובת הקבוצה; האם קיים יסוד סביר להניח כי עניינם של חברי הקבוצה ייצוג וינוהל בדרך הולמת ובתום לב, ומעל הכל, האם התובענה הייצוגית היא הדרך היעילה וההוגנת להכרעה במחלוקת בנסיבות העניין.

לסיכום

חשוב לזכור, שגם אם מתקיימים כל התנאים לכאורה לאישור תובענה ייצוגית, הרי שבית המשפט רשאי לאשר תביעה ייצוגית, אך אינו חייב לעשות כן. כל שעלינו לעשות הוא להציג לבית המשפט את הנסיבות בהן ראוי לדחות את הבקשה לאישור תביעה ייצוגית. משימה לא פשוטה, אך בהחלט אפשרית, שמצריכה ניסיון, ידע, ואורך רוח.

אהבתם? שתפו.
מגוון תחומי התמחות

משרדינו בעל מגוון רחב של התמחויות ייחודיות בתחומי האינטרנט, הטכנולוגיה והתקשורת.

מוזמנים לצפות בכל תחומי ההתמחות של משרדינו

אולי גם אלו
יכולים לעניין אותך...
הישארו מעודכנים

רוצים לקבל מאיתנו התראה ברגע שעולה מידע חשוב?
מוזמנים להצטרף לרשימה שלנו ואנו נעדכן אתכם.

קצת על עו"ד אוהד שמילוביץ

עו”ד אוהד שמילוביץ הנו יזם שהגיע לעולם המשפט דרך עולם העסקים, שם למד על הנחיצות והחשיבות של ליווי משפטי מקצועי. המחשבה האנליטית של עו”ד שמילוביץ, לצד ניסיונו בעולם העסקים, וההבנה שלו את הצרכים המשתנים של תאגידים ולקוחות פרטיים, מסייעים לו להעניק ללקוחותיו פתרון מלא ומקיף לבעיות בהם הם נתקלים מדי יום.

את דרכו המקצועית בעולם המשפט עו”ד שמילוביץ החל כמתמחה בבית משפט השלום, שם נחשף למגוון רחב של תביעות מסחריות ואזרחיות בתחומים שונים. בהמשך עו”ד שמילוביץ עבד במשרד בוטיק המתמחה בליטיגציה אזרחית מסחרית, שם התמקצע בטיפול בחברות ציבוריות ותובענות ייצוגיות. בתפקידו זה, ליווה מגוון רחב של חברות ציבוריות ופרטיות מהגדולות במשק, אנשי עסקים ויזמים. בנוסף, עו”ד שמילוביץ התמחה בתביעות בתחום חוק המכר בכלל וליקויי בניה בפרט.

כעת, עו”ד שמילוביץ רותם את יכולותיו, קשריו, והידע המשפטי והעסקי שצבר לאורך השנים, לטובת לקוחות המשרד, תוך מתן דגש על ייעוץ וייצוג משפטי נכון, יעיל ויצירתי, במטרה להניע את עסקי החברות לעבר הצלחה עסקית, והימנעות מהתנהלות משפטית עקרה.

השכלה

הסמכה מקצועית

שפות

עברית, אנגלית

קצת על עו"ד תום שנפ

עו”ד תום שנפ, החל את דרכו בעולם המשפט בגיל צעיר, בשל אהבתו לחוק ולמשפט. מיד עם סיום שירותו הצבאי החל עו”ד שנפ בלימודי המשפטים, הצטיין בלימודיו, ואף המשיך ללימודי דוקטורט עם התמחות בדיני ראיות.

במקביל, עו”ד שנפ התמחה באחד מהמשרדים הגדולים והמובילים בישראל, שם למד את רזי עולם המשפט, ואת הצרכים המשתנים של הלקוחות בעולם המעשי. בהמשך, עו”ד שנפ כיהן כשותף וכראש מחלקת ליטיגציה של משרד בוטיק בעל התמחות ייחודית בתחומי האינטרנט והטכנולוגיה. 

לאורך השנים עו”ד שנפ ייצג את החברות הגדולות והמובילות במשק בתביעות מורכבות ומתוקשרות בנושאים שונים. בנוסף, ייצג עו”ד שנפ לקוחות פרטיים בתביעות שעניינן הגנת הפרטיות, לשון הרע ותביעות ספאם. עו”ד שנפ צבר הצלחות רבות, בבתי המשפט, בבוררויות ובגישורים בנושאים אלו.

כיום, עו”ד שנפ מייצג לקוחות פרטיים בתחומי ההתמחות של המשרד, בבתי המשפט, מול רשויות המדינה, משטרת ישראל, וגופים אחרים. במקביל, עו”ד שנפ מלווה ומייצג תאגידים בתיקי ליטיגציה מורכבים ובתובענות ייצוגיות.

השכלה

הסמכה מקצועית

שפות

עברית, אנגלית